2010. november 11., csütörtök

Védekezz természetesen!

Rating:
Category:Other

Bizonyára sokan ismeritek, kedvelitek a gyógynövényeket. Most a közelgő téli napokra gondolva szeretnék párat megemlíteni a sok közül, emlékeztetőül. Egy csésze tea fogyasztása nagyon kellemessé teheti a pihenést, esti beszélgetést.

Vírus és baktériumölő gyógynövények segítik a szervezetünket a gyógyulásban, erősítik az immunrendszert.

Citromfű


Az illatos növény igen hatékony vírusölő tulajdonságokkal bír. Érdemes alkalmaznod a citromfűteát emésztési bántalmak – puffadás, székrekedés, hasmenés – esetén. Ezenkívül pedig rendkívül eredményesen pusztítja a herpesz-vírust is.

Citromfű – sokféle bajra
Talán nem is hinnéd, mi mindenre jó a citromfű. Illóolaj- és cseranyag-tartalmának köszönhetően igen sokoldalúan felhasználható. Kitűnően alkalmazható fejfájás vagy éppen alvászavar esetén. Mindemellett hatékony vírusölő tulajdonságokkal bír. Érdemes alkalmaznod a citromfűteát emésztési bántalmak – puffadás, székrekedés, hasmenés – esetén.
Tinktúra herpesz ellen
Önts egy deciliter tiszta szeszt négy teáskanálnyi szárított citromfűre. Hagyd állni két hétig meleg helyen, majd szűrd le. Sötét és légmentesen záródó üvegben tárold. Ha pedig kiújul a herpeszed, ecseteld ezzel a vírusölő tinktúrával.


Vörös áfonya – felfázás ellen

A hidegebb hónapokban igen gyakori probléma nők esetében a felfázás, melynek leghatékonyabb ellenszere a vörös áfonya. Bár széles körben ismert és kedvelt gyógynövény, savanykás íze miatt csak feldolgozott formában fogyasztják. A növény rendkívül gazdag ásványi anyagokban és vitaminokban. Az E- és C-vitaminok mellett antioxidánsokat, valamint magnéziumot is tartalmaz. Kiválóan alkalmazható akut vagy krónikus húgyúti fertőzések kezelésére, illetve megelőzésére. Ez a jótékony hatás a növény azon tulajdonságának köszönhető, hogy képes megakadályozni a hólyaghurut kialakulásáért felelős E-coli baktériumok megtelepedését a húgyhólyagban és a húgycsőben. A vörös áfonya kapható kapszula, ital vagy éppen tinktúra formájában

Így készíts teát!
Egy fél bögre vörös áfonyára önts annyi vizet, hogy ellepje a gyümölcsöt. Hagyd állni körülbelül húsz percig, majd forrald fel. Az elkészült teát mindenképpen ízesítsd, mert magában nagyon savanyú lenne. Adhatsz hozzá mézet, szegfűszeget vagy fahéjat is.
http://ujdieta.hu/index55a4.html?content=600

Áfonya


A gyümölcsben található tanninok csersavként ismert vegyületek. Ezek a jótékony hatású kémiai anyagok erős baktériumölő hatásúak. Ráadásul az áfonya antioxidáns tulajdonságának köszönhetően kiváló rákmegelőző eledel.

Az érett, zamatos áfonya számos betegség természetes gyógyszere. A növény Észak-Amerikában őshonos. Állítólag azokon a vidékeken, ahol sok áfonya terem, jóval kevesebb az egészségügyi problémák száma. Nem is csoda, hiszen a gyümölcs telis-tele van antocianidokkal. Ezek a növényi festékanyagok hatékony antioxidáns tulajdonságukról ismertek, melyek semlegesítik a káros szabadgyököket.
Az áfonya C-vitaminban gazdag, így erősíti az immunrendszert, és védi a kötőszöveteket. Ezenkívül ellágsav- és kempferol-tartalma közömbösíti a rákkeltő anyagokat, valamint csökkenti a vér koleszterinszintjét. A tanninok – melyek a vörös és fekete áfonyában egyaránt megtalálhatóak – csersavként ismert vegyületek. Ezek a jótékony kémiai anyagok erős baktériumölő hatásúak. A fekete áfonya mindezek mellett csökkenti bizonyos retina-megbetegedések kockázatát is.
Gyors desszert
Keverj össze áfonyalekvárt egy pohár natúr joghurttal, majd adj hozzá 2 teáskanálnyi mézet.
Fekete bodza


A népi gyógyászatban régóta ismert gyógynövény a fekete bodza. Előszeretettel használják láz- és fájdalomcsillapításra. Klinikai vizsgálatok is alátámasztották, hogy ez a növény igen hatékonyan gátolja a felső légúti megbetegedésekért felelős vírusok szaporodását.

Fekete bodza – köhögéscsillapításra
A népi gyógyászatban régóta ismert gyógynövény a fekete bodza. Előszeretettel használják láz- és fájdalomcsillapításra. Klinikai vizsgálatok is alátámasztották, hogy ez a növény igen hatékonyan gátolja a felső légúti megbetegedésekért felelős vírusok szaporodását. Ráadásul a bodza képes eltávolítani a szervezet káros anyagcsere-termékeit – vagyis kiváló méregtelenítő. A növény C- és A-vitamint egyaránt tartalmaz, a belőle készült tea pedig izzasztó, vizelethajtó, vértisztító és köhögéscsillapító hatásáról ismert.
Így készítsd a teát!

Az aszalt bodzabogyót mosd meg hideg vízben, majd önts rá annyi tiszta vizet, hogy a gyümölcsöt ellepje. Hagyd egy kicsit állni, majd az egészet forrald fel. Az így készült gyógyteát mézzel és citrommal ízesítsd.

Bodza tea:
A bodza, latin nevén Sambucus Nigra (fekete bodza) Május végétől Júliusig virágzik, és Augusztus végére érnek be fekete bogyós termései. Jól alkalmazkodik a környezethez, így szinte bárhol előfordulhat, megteremhet. Mind termése (bodzabogyó), mind virága jól ismert a népi gyógyászatban. Mindamellett, hogy egészséges, finom is.

Bodza (bogyó):
Kiemelkedő vitamin forrás. Magas a C-vitamin tartalma, van benne A-, és B-vitamin, fehérje, ásványianyagok (magnézium, kalcium, kálium, vas, foszfor). Elsősorban lekvárt, dzsemeket készítenek belőle. A savanyú bodza lekvár jó vizelet-, és hashajtó, jól tisztítja a veséket. Továbbá jó köhögéscsillapító és alkalmas vértisztításra is.

Bodza teakeverék meghűlésre:
Hozzávalók: kb. 3 dkg szederlevél, 3 dkg bodzavirág, 3 dkg hársfa tea, 3 dkg borsmenta.
Elkészítése: 1 csészényi forró vízhez (kb. 2,5 dl) adjunk 2 evőkanál teakeveréket. Fedjük le és hagyjuk ázni 10 percig. Majd szűrjük le, és langyosan fogyasszuk.


Lándzsás utifű


Az útifű levél, szétdörzsölve, a sebre téve már nagyanyáink idejében is szavatolta a gyógyulást. Baktériumölő, vérzéselállító, sebgyógyító hatása mellett ma már gyakran a felső légutak gyógyítására, a makacs köhögés csillapítására használják eredményesen.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése